Пречиствателна станция за отпадни води – Горна Оряховица
Обектът е разположен на 2 площадки на територията на двете общини:
- Основна площадка на ПСОВ - 60,014 дка в землището на гр. Лясковец. От тях 37,629 дка са собственост на Община Горна Оряховица, а 22, 385 дка са собственост на Община Лясковец.
- Площадка на Помпена станция за отпадъчни води – Долна Оряховица - 2,861 дка, собственост на Община Горна Оряховица в землището на гр.Долна Оряховица.
Отпадъчните битови и промишлени води от Горна Оряховица и Лясковец се събират от смесена канализационна система и се довеждат до площадката на РПСОВ по колектори, а от Долна Оряховица по напорен тръбопровод.
Построена е в резултат на реализация на пилотен проект във водния сектор през периода 07.2004 – 09.2006год., финансиран от Европейския съюз по програма ISPA. В редовна експлоатация е от 21.12.2007год..
Проектирана е да пречиства канализационни отпадъчни води от трите града Горна Оряховица, Лясковец и Долна Оряховица с 102 000 ЕЖ със средноденонощен дебит 16 028 м³ за денонощие.
Отпадъчните води се пречистват до показатели, отговарящи на емисионните ограничения, съгласно Разрешително № 13140131/ 06.07.2009год. за заустване в „чувствителна” зона на водоприемник от ІІ категория - р.Янтра.
Основни технологични методи и съоръжения по пътя на водата:
І.МЕХАНИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ
- Механични решетки – Суровите отпадъчни води от канализацията на градовете Горна Оряховица, Лясковец и Долна Оряховица се прецеждат през 3бр.фини решетки с размер на отворите - 6mm.
- Аериран пясъко–масло-задържател – Предназначен за утаяване и задържане на минералните примеси с едрина >0,2 mm - пясък, стъкло, въглищен прах, сгурия и др., както и на голяма част от плаващите субстанции в отпадъчните води.
- Първични (2бр.) и вторични (2бр.) радиални утаители – утаявяне на неразтворени примеси под действието на гравитационни сили.Получената първична утайка след пясъко-задържателя или вторична утайка след биобасейна се изпуска до помпена станция за първични или вторични утайки.
ІІ.БИОЛОГИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ
- Биобасейн - При изкуствено създадени условия на постоянна аерация органичният азот от амониева форма се трансформира чрез процеса нитрификация до нитрати от нитрифициращи бактерии, разграждащи органичните замърсители във водата в присъствие на свободен кислород.
ІІІ.ДОПРЕЧИСТВАНЕ
Съгласно определените индивидуални емисионни ограничения при заустване в чувствителна зона на р.Янтра, се налагат завишени изисквания към качествата на пречистените води по отношение съдържание на биогенните елементи азот и фосфор.За целта към технологичната схема на пречистване са включени допълнителни съоръжения за допречистване :
- Отстраняване на фосфор –утаяване вследствие дозирано прибавяне на железен трихлорид в биологичното стъпало.
- Отстраняване на азот – чрез денитрификация, Осъществява се в неаерирана зона от биобасейна при интензивно разбъркване и осигурена рециркулация на водата
Основни методи и съоръжения за третиране на утайките:
- Уплътняване на първична, вторична и стабилизирана утайка
- Преобразуване на утайката в устойчиво към изгниване състояние по биологичен път при анаеробни условия и мезофилен температурен режим(32ºС-35º) след 15-20 дневен престой в метантанк. Метанът, получен в резултат на изгниване на утайките, се съхранява в газхолдер - за регулиране на газовото налягане и изравняване неравномерността в количеството му.
- Ко-генериращ газов блок, в който енергийният капацитет на полученият биогаз се оползотворява в следните насоки:
– за загряване на утайката на вход в метантанка;
– за задоволяване нуждите на станцията от отопление;
– за покриване на част от разхода на ел.енергия за работа на хидро-техническите съоръжения.
- Механично обезводняване на утайката – в Лентови филтър-преси(2бр.). - за подобряване и ускоряване на флокулацията автоматично се дозира воден разтвор на флокулант, представляващ синтетичен полимер(полиелектролит).
Пречиствателна станция за отпадъчни води
гр. Горна Оряховица 5100
Началник район
инж. Нели Иванова
Tel: 0886794076
e-mail: psov_go@vik-vt.com